Flera Premier League-klubbar har ropat efter Simone Inzaghi och Manchester United i synnerhet bör fokusera på Inter-taktikern av en tydlig anledning.
En rapport från Tuttosport på tisdagen beskriver hur Chelsea, Liverpool och de röda djävlarna alla har kommit fram för att undersöka en eventuell flytt för den italienska tränaren i slutet av säsongen, med alla tre planerar förändringar i dugout.
Inzaghi har fått beröm för sitt imponerande projekt i Inter och förvandlat klubben till en av de farligaste i Europa. De nådde finalen i Champions League förra säsongen och förväntas göra en stark insats i Europa även denna säsong, då de anses vara en av favoriterna.
Även om den italienska tränaren är nöjd med Nerazzurri, kan lukrativa erbjudanden från Premier League fresta honom att prova ett äventyr i England inom en snar framtid, eventuellt med Roberto De Zerbis tid i Brighton som inspiration.
Av de tre Premier League-klubbar som är intresserade av Inzaghi bör i synnerhet Manchester United fokusera på taktikern av en anledning – den unge anfallaren Rasmus Hojlund.
Inzaghi har en tydlig historia av att utveckla anfallare till elitstrikers, vilket han såg med Ciro Immobile under deras tid tillsammans i Lazio och nu Lautaro Martinez i Inter. Den förstnämnde vann Serie A:s skytteliga två gånger under den italienske tränaren, medan den sistnämnde ser ut att vinna sin första Capocannoniere-titel.
Hojlund har börjat finna sig tillrätta i Manchester United den här säsongen och har gjort sju mål på 20 Premier League-matcher, men han skulle utan tvekan göra ett kvalitetshopp under Inzaghi, lägga till nya lager i sitt spel och ett extra bett i straffområdet.
