Hoppa till innehåll
SportNow.se
Meny
  • Nyheter
  • Fotboll
    • Premier League
  • Hockey
    • NHL
    • SHL
  • Speltips
    • Vad är speltips?
  • Poker Nyheter
Meny
Flera spelare som ofta var föremål för trade-rykten under NHL:s lågsäsong ser ut att stanna i sina nuvarande klubbar under den kommande säsongen. Winnipeg Jets Connor Hellebuyck och Mark Scheifele samt Calgary Flames Elias Lindholm och Noah Hanifin är bland de namnkunniga som stannar kvar för tillfället. Detsamma kan också sägas om Brett Pesce. Precis som Hellebuyck, Scheifele, Lindholm och Hanifin är den 28-årige försvararen från Carolina Hurricanes UFA i juli nästa år. Det antogs att Pesce skulle bli tradad om han och Hurricanes inte lyckades komma överens om en kontraktsförlängning innan den ordinarie säsongen började. Än så länge finns det inget som tyder på att han kommer att flyttas. Pesce har en lönetaksträff på 4,025 miljoner dollar för den här säsongen, tillsammans med en 15-lags no-trade-klausul. Han skulle kunna få runt $7 miljoner per år på ett långtidskontrakt. Raleigh News & Observers Luke DeCock tror inte att Hurricanes kommer att kunna behålla Pesce och hans andra UFA-lagkamrater Brady Skjei och Teuvo Teravainen om de inte har skrivit på nya kontrakt i slutet av den här säsongen. De riskerar att förlora dessa spelare till free agency istället för att flytta dem för tillgångar vid trade deadline den 8 mars. Hurricanes GM Don Waddell tar en vänta-och-se inställning till den här säsongen med dessa spelare. DeCock föreslog att de potentiella kostnaderna för att misslyckas med att skriva nytt kontrakt med dem uppvägs av konkurrensfördelarna. Pesce kan fortfarande flyttas vid handelsfristen om Hurricanes kämpar i ställningarna eller känner behovet av att ta itu med ett glödande rosterbehov. Men de kommer sannolikt att behålla veteranen eftersom hans närvaro kan visa sig vara avgörande i deras strävan att vinna Stanley Cup nästa vår.

Carolina Hurricanes kan hålla fast vid Brett Pesce den här säsongen

Posted on september 20, 2023

Carolina Hurricanes försvarare Brett Pesce var föremål för trade-spekulationer under sommaren men verkar bli kvar. Kan han dyka upp i ryktena igen senare under säsongen?

Flera spelare som ofta var föremål för trade-rykten under NHL:s lågsäsong ser ut att stanna i sina nuvarande klubbar under den kommande säsongen. Winnipeg Jets Connor Hellebuyck och Mark Scheifele samt Calgary Flames Elias Lindholm och Noah Hanifin är bland de namnkunniga som stannar kvar för tillfället.

Detsamma kan också sägas om Brett Pesce. Precis som Hellebuyck, Scheifele, Lindholm och Hanifin är den 28-årige försvararen från Carolina Hurricanes UFA i juli nästa år. Det antogs att Pesce skulle bli tradad om han och Hurricanes inte lyckades komma överens om en kontraktsförlängning innan den ordinarie säsongen började. Än så länge finns det inget som tyder på att han kommer att flyttas.

Pesce har en lönetaksträff på 4,025 miljoner dollar för den här säsongen, tillsammans med en 15-lags no-trade-klausul. Han skulle kunna få runt $7 miljoner per år på ett långtidskontrakt.

Raleigh News & Observers Luke DeCock tror inte att Hurricanes kommer att kunna behålla Pesce och hans andra UFA-lagkamrater Brady Skjei och Teuvo Teravainen om de inte har skrivit på nya kontrakt i slutet av den här säsongen. De riskerar att förlora dessa spelare till free agency istället för att flytta dem för tillgångar vid trade deadline den 8 mars.

Hurricanes GM Don Waddell tar en vänta-och-se inställning till den här säsongen med dessa spelare. DeCock föreslog att de potentiella kostnaderna för att misslyckas med att skriva nytt kontrakt med dem uppvägs av konkurrensfördelarna.

Pesce kan fortfarande flyttas vid handelsfristen om Hurricanes kämpar i ställningarna eller känner behovet av att ta itu med ett glödande rosterbehov. Men de kommer sannolikt att behålla veteranen eftersom hans närvaro kan visa sig vara avgörande i deras strävan att vinna Stanley Cup nästa vår.

Arkiv

  • oktober 2025
  • juni 2025
  • februari 2025
  • januari 2025
  • oktober 2024
  • september 2024
  • augusti 2024
  • juni 2024
  • april 2024
  • mars 2024
  • februari 2024
  • september 2023
  • augusti 2023

Etiketter

Adam Henrique allt om sport Bayern Munchen bästa hockeyhjälmen bra hockeyhjälm hockeyhjälmar hockeyhjälm guide Calgary Flames Cold plunge colorado avalanche edmonton oilers EM 2024 Fotbolls-EM fotbolls-em 2024 fotbollsbiljetter fotbollsresa fotbollsresa premier league fotbollsresa till england Frank Vatrano Gotia Cup Gotia Sports Travel hängmatta hängmattor Isbad Isbad hemma Jacob Markström Kosttillskott Kyltunna Lindy Ruff Lions mane Liverpool Manchester United Martin St. Louis Michael Andlauer MOntreal Canadiens new jersey devils New York Rangers Ottawa Senators Pep Guardiola premierleaguebiljetter Simone Inzaghi SportMange Toronto Maple Leafs Tottenham Trent Alexander-Arnold Valeri Nichushkin Xabi Alonso Återhämtning

Sammarbeten

India Times lista

©2026 Sport Now | Design: Newspaperly WordPress Theme